ArcTech Vám ponúka kompletnú radu bezkonkurenčných automatizovaných systémov zn. Thermal Dynamics, ako svetového lídra v oblasti oblúkových technológíi a prvého výrobcu, ktorý ako prvý použil plazmový oblúk na komerčný zámer.
Plazmové zdroje zaručujú vysokú kvalitu rezu plazmovým oblúkom a špeciálne nerezových materiálov rozdelených do troch základných skupín:

  • KONVENČNÉ - kompletná invertorová rada automatizovaných systémov pre CNC delenie materiálov v konvenčnej kvalite a možnosti využitia systému WMS. Konvenčná kvalita dovoľuje úkos na rezanom materiály do 5°
  • HIGH PRECISION - kompletná invertorová rada automatizovaných systémov pre CNC delenie materiálov v super kvalite na úrovni HD (High Definition), resp HP (High Presicion) plazmy a možnosti využitia systému WMS. HP kvalita dovoľuje úkos na rezanom materiály do 2°. Pri otvoroch je to 1.5-2 násobok priemeru diery
  • VZDUCHOVÉ - kompletná invertorová rada automatizovaných systémov pre CNC delenie materiálov stlačeným vzduchom v konvenčnej kvalite, kde víťazi pomer cena a super kvalita rezaného materiálu, či už štandardných uhlíkových ocelí, alebo nerezových.

Plazmové delenie sa prezentuje ako tavný proces, pri ktorom sa natavuje kovový materiál plazmovým oblúkom (plazmové plyny ionizujú a disociujú pomocou energie plazmového oblúka), ktorý je následne vyfukovaný z reznej medzery. Prenos energie je relatívne vysoký (teplota plazm.oblúku dosahuje hodnotu 30000°C), následkom čoho je materiál vyfukovaný s pomerne širokej reznej medzery. Plazmový oblúk sa získava zo zdroja plazmy a energetická hustota môže predstavovať až 2x10 na 6 W/cm².

Výhodou delenia plazmovým oblúkom je nízka cena rezu, relatívne malá teplom ovplyvnená oblasť, dobrá kvalitu rezu a vysoká technologická flexibilita.

Najväčším nedostatkom je skosenie reznej hrany 1°-5°, ktoré je závislé od hrúbky materiálu a stupňa fokusácie oblúku.

Keď stručne nazrieme do minulosti už v roku 1953 Mr. Browning a Mr.Thorpe z Dartmouth univerzity vyvinuli ich prvý plazmový horák pre naváranie (F40) vo Vermonte (USA).

Ako prvý komerčný výrobca spoločnosť Thermal Dynamics v roku 1957 predstavila prvý plazmový rezací zdroj. Bol to veľký 500 A kompaktný systém s vodou chladeným horákom.

Vývoj v dnešnej dobe smeruje k usmerneniu (fokusácii) oblúku rôznymi spôsobmi a automatizácii všetkých vstupov do rezacej technológie vstupujúcich. Poslednými novinkami v oblasti je zdroj od Thermal Dynamics s označením ULTRA CUT 150, jedná sa o zdroj s v triede High Precision, v spojení s horákom XT 300 kde sa oblúk fokusuje vírivým ochranným plynom. Zaujímavosťou je že pre použitie tohoto zdroja v širokom spektre rezaných typov a hrúbok materiálov je obsluha zariadenia unikátne jednoduchá. Zaisťuje to automatická plynová konzola, ktorá reguluje tlak a prietok plynov podľa predprogramovaných (synergických) hodnôt. Revolučná myšlienka osadiť sady spotrebných dielov do držiaka, zaistila veľmi rýchlu a jednoduchú výmenu dielov pre rezanie rôznych materiálov, bez použitia akéhokoľvek nástroja! Predchádzajúce riešení vyžadovali pri zmene procesu výmenu celého tela horáku, čo je ekonomicky nezaujímavé.

Záverom snáď len toľko, plazma ako médium pre delenie el. vodivého materiálu v rozsahu hrúbok 0,5 – 30 mm je pre množstvo výrobných strojárskych závodov ekonomicky najvýhodnejší spôsob.

Water_Mist_article.pdf